Otrava pyretriny a pyretroidy u koček

 

 

Velké množství insekticidních přípravků k hubení hmyzu a roztočů na rostlinách, ve skladech, ale i na zvířatech obsahuje přirozené pyretriny – látky získané z pylu kopretiny starčkolisté nebo jejich syntetické analogy – pyretroidy. Tyto účinné látky se nazývají různě, např. cypermetrin, permetrin, pyretrin atd. a mohou být často kombinovány s dalšími látkami. K otravám dochází zejména u zvířat mladých, kočky jsou mnohem citlivější než psi.
Otrava se projevuje 1 až 3 hodiny po použití přípravku. Sledujeme slinění, nevolnost a zvracení a poté následují svalové třesy, záškuby svalů a končetin. Může dojít až k úplné apatii a bezvládnosti zvířete a dechovým obtížím. Výjimečně může postižené zvíře i uhynout.
Jako první pomoc se doporučuje opakovaná koupel ve vlažné vodě a držení zvířete v teple, abychom zabránili dalšímu vstřebávání přípravku kůží. Pokud došlo k pozření nebo olízání přípravku okamžitě podáme živočišné uhlí a vyvoláme zvracení. Co nejrychleji vyhledáme pomoc veterinárního lékaře, který zvolí vhodnou následnou léčbu. Příznaky mohou odeznívat ještě dalších 48 hodin.
V případě ošetření zvířat proti vnějším parazitům proto volíme vhodné přípravky šetrné pro ten který druh či věkovou skupinu. Pro kočky jsou bezpečné především přípravky obsahující fipronyl, selamectin nebo imidacloprid.

Kontakt

Veterinární ordinace Losertova 80
Lipník nad Bečvou
75131
774 434 041 veterinalipnik@gmail.com